عرشه شعر فصلنامه ای است که بر اساس تاریخ ادبیات تنظیم شده است.

مجید لشکری
ماکت: وزیری، 150ص
این پایان نامه به بررسی و توصیف جریان شعر علوی در سروده‌های دهۀ هشتاد شمسی پرداخته است. در این دوره که دورۀ رونق نسبی شعر و انتشار حجم قابل توجّهی از آثار منظوم مذهبی است، تراکم سروده‌های علوی بسیار بالا است. به همین سبب، با تکیه بر آثار چاپّی موجود می‌توان دیدِ وسیع و ارزشمندی پیرامون جریان شعر معاصر به خصوص در دهۀ هشتاد و آن‌هم در اشعار مذهبی پیرامون شخصیّت حضرت علی‌علیه‌السّلام به دست آورد.


راضیه قبادی
ماکت: وزیری، 109 ص
در این کتاب سعی شده است که غزل عاشورایی پس از انقلاب اسلامی مورد مطالعه و بررسی آماری و محتوایی قرار بگیرد. بیش از هزار غزل که در بیش از 20 مجموعۀ شعر به چاپ رسیده‌اند، در این پژوهش بررسی شده‌اند.


دکتر بهاره فضلی درزی
ماکت: وزیری، 235 ص
در این پژوهش، ادوار شعر شیعی فارسی در پاکستان بررسی شده است تا سیر و تحوّل زبان فارسی و همچنین شعر آیینی در فراسوی مرزهای کشور نشان داده شود.


نیلوفر فرحزادی
ماکت: وزیری، 297 ص
این اثر، معرّفی توصیفی و تحلیلی هشت منظومۀ حماسی با محوریّت شخصیّت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام است که در دورۀ قاجار به نظم درآمده‌اند. این اثر را می‌توان جلد دوم «بررسی مهم‌ترین حماسه‌های علوی پیش از قاجار» دانست.


امیرحسین رضایی
ماکت: وزیری، 529 ص
این اثر شامل معرّفی توصیفی و تحلیلی پانزده منظومۀ حماسی با محوریّت شخصیّت امیرالمؤمنین علیه‌السّلام است که پیش از عصر قاجار به نظم درآمده‌اند. بخشی از این آثار در قالب جریان حمله‌نامه سرایی و تکمله‌سرایی بر حمله‌های حیدری پیش از خود تولید شده‌اند و بخش دیگر آن‌ها، منظومه‌های مستقلّی هستند در وصف دلاوری‌های آن حضرت که گاه جنبۀ تاریخی دارند و گاه به شکل خیالی و افسانه‌ای درآمده‌اند.


دکتر مسلم نادعلی‌زاده
ماکت: وزیری، 1169 ص، ناتمام
مجالس تعزیه ارزشمندترین میراث ادبیّات نمایشی در ایران به شمار می‌روند که هنوز به عنوان رسانه‌ای تأثیرگذار در جامعه‌ی شیعی حضور و ظهور دارند. کتاب حاضر به معرّفی بیش از یکصد و بیست شاعر تعزیه در سه قرن اخیر می‌پردازد و نمونه‌هایی از مجالس و اشعار ایشان را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. 


دکتر رضا بیات
ماکت: رقعی، 280 ص
این کتاب دو جلدی شامل دو بخش است: فصلی مبسوط دربارۀ گونه‌های مختلف مرثیۀ مذهبی و فصلی در معرفی مرثیه‌سرایان و نمونه‌های شعر آنان به همراه تحلیل. نقطۀ قوت این کتاب ارائۀ نمونه‌های متعدد برای هر گونۀ شعری است.


دکتر مسلم نادعلی‌زاده
ماکت، وزیری، 480ص
در این رساله، تلاش شده است تا انواع ادبی شعر فارسی به تفکیک مورد دسته‌بندی قرار بگیرد. به این منظور، منابع متعدّدی شامل سفینه‌ها و تذکره‌های خاص و کمیاب هم مورد توجّه قرار گرفته و حتّی به دیوار‌نویس‌ها و ضریح‌نویس‌ها هم بی‌توجّهی نشده است. این پژوهش را می‌توان اوّلین نمونه‌ای دانست که چنین دسته‌بندی جزئی و دقیقی را در انواع ادبی شعر شیعی ارائه کرده است. 


دکتر رحیم فرج اللهی
ماکت: وزیری، 207 ص
در این اثر، تلاش شده است تا فهرست جامعی از نسخ خطّی منظومه‌های موجود، با دو شرط حماسی بودن و مذهبی بودن، جمع آوری شود. مبنای این کار، فهرستوارۀ مرحوم منزوی و فهرستگان نسخ خطّی ایران (فنخا) است. نکتۀ قابل توجّه در این فهرست، وجود اطّلاعات مفید تاریخ‌ ادبیاتی در مورد هر یک از منظومه‌ها است.


دکتر مسلم نادعلی‌زاده
ماکت: وزیری، ص 216
داستان «شست بستن دیو» روایت یکی از معجزات امیرالمؤمنین(ع) است که بازتاب گسترده‌ای در ادبیات منظوم شیعی و مجالس تعزیه داشته است. این کتاب به بررسی این داستان در ده منبع می‌پردازد. 


دکتر مسلم نادعلی‌زاده
چاپ: خیمه، وزیری، 460 ص
مؤلف این کتاب به جای طرح مباحث فقهی تعزیه در بین کارشناسان هنر و رسانه و ادبیات، با سه سؤال مشخص دربارۀ جواز یا حرمت «شبیه‌خوانی»، «زن‌پوشی» و «موسیقیِ تعزیه» به 131 فقیه عالی‌قدر رجوع کرده و استفتاء کرده است. این کتاب ارزشمند که مورد استقبال مخاطبان واقع شد، مدت‌هاست که در بازار نشر نایاب است.


سرودۀ نادی دامغانی، به کوشش دکتر مسلم نادعلی‌زاده
اثری است در ده جلد حاوی چهارصد مجلس تعزیه از سروده‌های استاد غلامعلی نادعلی‌زاده (نادی دامغانی) ملقّب به ملک‌الشّعرای تعزیه. موضوع این مجالس تعزیه عبارت است از: تاریخ انبیا، ائمّه(ع)، اصحاب، امامزادگان و علما، قصص قرآن و ...
از نادی دامغانی تاکنون آثاری همچون رفرف عشق (مدایح و مراثی مذهبی)، نامه‌ی تعزیه (سی و دو مجلس تعزیۀ جدید)، این رستخیز عام (اصلاح و بازآفرینی مجالس تعزیۀ قدیم) و خونابه‌های قلم (اشعار انقلابی و سروده‌های دفاع مقدّس) منتشر شده است

سرودۀ نادی دامغانی، به کوشش دکتر مسلم نادعلی‌زاده

چاپ: نشر خیمه، جیبی، 874 ص

ماکت: جیبی، 372 ص

مجموعه‌ی «این رستخیز عام»، شامل پنجاه مجلس اصلاح شدۀ تعزیه است که ده جلد آن تاکنون به همّت انتشارات خیمه منتشر شده و چاپ بقیه‌ی مجلّدات به علّت مشکلات مالی متوقّف مانده است.

هدی دولت آبادی
ماکت: وزیری، 333 ص
در مناقب و مراثی اهل بیت علیهم‌السلام آیات و احادیث متعددی مورد استفادۀ شعرا قرار گرفته‌اند. جمع‌آوری و شرح مختصر این ارجاعات، علاوه بر این که به فهم بهتر شعر کمک می‌کند، مجموعه‌ای دلپذیر از فضایل اهل بیت علیهم‌السلام نیز محسوب می‌شود.

رضا بیات
ماکت: وزیری، 72 ص
عنوان فرعی این کتاب چنین است:40 آیه در شناخت مقام امامت. این اثر جزوه‌ای مختصر ولی راهگشا در شناخت مفهوم و جایگاه امامت است. این اثر بر اساس کلیدواژه‌های اصلی مفهوم امامت مرتب شده و شامل آیه، حدیث ذیل آیه و ترجمۀ آیه و حدیث است.

حامد شکوفگی
ماکت: وزیری، ص 170
اخلاق و حکمت عملی که بخش مهمّی از آثار نویسندگان ادبیّات اسلامی و عربی را تشکیل می‌دهد، در نگاه اوّل به مجموعه‌ای از تعلیمات و گزاره‌های دینی یا حکمی صرف تعبیر می‌شود. امّا باید توجّه داشت که اخلاق در نگاه فلسفی آن بخش مهمّی از حکمت عملی است. با توجّه به ماهیّت تطبیقی این تحقیق و به منظور بررسی دقیق‌تر آثار اخلاقی دورۀ اسلامی و چگونگی بازتاب آن در زبان‌های فارسی و عربی، این پژوهش مفید به نظر می‌رسد.

احمد مفید نژاد
ماکت: وزیری، 386 ص
در این کتاب، پس از بحث نظری دربارۀ اعجاز و کرامت، معجزات امیرالمؤمنین علیه‌السلام به شکلی منطقی، دسته‌بندی شده است.
بررسی تطبیقی اخلاق ناصری، اخلاق جلالی و اخلاق محسنی با تهذیب 

حمد مفید نژاد
ماکت: وزیری، 575 ص
مأثورات منقول از عرفا و متصوّفه، بخش قابل توجّهی از پشتوانۀ نظری ادبیات عرفانی را تشکیل می‌دهند که گاهی در ادبیات مذهبی نیز سرایت کرده و حتّی با جعل سند، به عنوان احادیث شیعی هم مورد استفاده قرار گرفته‌اند و از دیگر سو، گروهی از تذکره نویسان احادیث معصومان علیهم‌السلام را به عنوان اقوال عرفا مطرح کرده‌اند. در این تحقیق، سند اقوال و احادیث طرح‌شده در کتب متصوفه بررسی شده است.

گروه همکاران
چاپ شده: خیمه. وزیری، 671 ص
این اثر سترگ، یک فرهنگ تخصصی برای عزاداری سید‌الشهداء علیه‌السلام است. از میان موضوعات متعدد، مدخل‌های ادبیاتی این فرهنگ، به مؤسسۀ سلیس سپرده شد. بخش ادبیات زیر نظر دکتر نادعلی‌زاده تدوین شد و تمام مدخل‌های این بخش را پژوهشگران ادب‌پژوهی شیعی به نگارش درآوردند.

دکتر مرضیه افخمی ستوده
ماکت: وزیری، 832 ص
در این رساله، اشعار شیعی مربوط به شاعران قرن هفتم تا نهم بررسی شده است. ابیات شاعرانی که به این نوع شعر نظر داشته‌اند، به اجمال و اشعار چهار شاعر شیعه مذهب یعنی سلیمی تونی، حسن کاشی، آذری اسفراینی و لطف الله نیشابوری به تفصیل از نظر سبکی و محتوایی بررسی شده است.

محمّد نصراوی
ماکت: وزیری، 124 ص
در این کتاب، پس از مباحث نظری و مقدمات، نویسنده کوشیده تا اهتمام امام سجاد(ع) به ذکر صلوات و بزرگداشت نام پیامبر(ص) را از منظر تحلیل گفتمان بررسی کند.

دکتر کبری مرادی
ماکت: وزیری، 269 ص
در این پژوهش، تلاش شده است تا شعر شعرای شاخص سبک خراسانی از حیث ارتباطشان با گفتمان اهل بیت و مؤلّفه‌های اجتماعی شیعۀ امامیّه در دوران خودشان مورد توجّه و نقد قرار بگیرد. دیدگاه مسلّط بر این پژوهش، نظریّۀ تحلیل گفتمان فرکلاف و البته تحلیل گفتمان انتقادی فلیپس و یورگنسن است.

رعنا حبیبی
نظر به اهمیّت منظومۀ علی‌نامه در تاریخ ادبیّات فارسی و جایگاه آن در حماسه‌سرایی دینی، این پژوهش می‌کوشد تا به بررسی و تحلیل عناصر حماسی منظومۀ علی‌نامه بپردازد و گرد غفلت و کم توجّهی را از این اثر ارزشمند بزداید.

رضا بیات
ماکت: وزیری، 545 ص
این کتاب در واقع رسالۀ دکتری رضا بیات است. نیمی از این کتاب 400 صفحه‌ای به مباحث نظری و معیارهای نقد شعر شیعی پرداخته و نیمی از آن، همان شیوه‌ها را روی شعر شش شاعر – که در واقع نمایندۀ شش جریان ادبی‌اند – پیاده کرده است. نقطۀ قوت این اثر، نوآوری‌هایش در مباحث نظری است.

با مشارکت دکتر رضا بیات و دکتر مسلم نادعلی‌زاده
چاپ شده: نشر سپیده‌باوران و بنیاد دعبل خزاعی، وزیری، ص 448
گروهی از بزرگان و متخصّصان شعر عاشورایی گرد هم آمده‌اند. اشعار برتر عاشورایی را از قرن 4 تا امروز جمع کرده‌اند. آنگاه استادان فن، بر اساس معیارهایی به هر شعر نمره‌ای داده‌اند. کتاب اربعین مرثیه متن 40 شعر برتر و گزارش داوری‌ها است.

مسلم نادعلی‌زاده، اعظم نوری‌نیا
ماکت: وزیری،656 ص
بحر طویل یکی از قالب‌های کمتر شناخته شده شعر فارسی است که بیشتر کاربرد آئینی دارد. این کتاب، معرّفی این قالب و انواع آن در شعر فارسی می‌پردازد و متنی بیش از 150 بحر طویل مذهبی را در اختیار علاقمندان می‌گذارد.

مسلم نادعلی‌زاده
فرهنگ خداپرستی منظومه‌ای است سرودۀ محرم یزدی که در تجلیل از مقام شامخ شهدای کربلا سروده شده است و بسیاری از عالمان و شاعران دورۀ قاجار، آن را ستوده‌اند.
دو اثر دیگر نیز در تکمله و اقتفای این منظومه سروده شده که در این کتاب، تصحیح شده‌اند.

دکتر مریم مرادی
ماکت: وزیری، 147 ص
این اثر، منظومه‌ای است تاریخی و مذهبی از شاهزادۀ با فضل و دانش دورۀ قاجار، محمّد‌رحیم میرزا بن عبّاس میرزای ولی متخلّص به «عشیقی» که در مرثیۀ اباعبدالله در سال 1266 ه.ق نگارش یافته است و از نظر ادبی و هنری ارزش بالایی دارد.

دکتر مرضیه افخمی ستوده
ماکت: وزیری، 276  ص
آذری اسفراینی، شاعر شیعی‌سرای قرن نهم است که در این کتاب، گزیدۀ سروده‌های مذهبی او، همراه با شرح ادبی و مذهبی عرضه شده است.

مجید لشکری
ماکت: وزیری، 419 ص
عرفی شاعر هنرمند اهل شیراز است که بخش زیادی از عمر شاعری‌اش را در هند گذرانده است. این گزیده سروده‌های مذهبی این شاعر بزرگ را با شرح ادبی و مذهبی همراه کرده است.

میثم کریمی
ماکت: وزیری، 230 ص
این پژوهش کوشیده است تا بخش‌های مذهبی شعر نظامی را از دیوان او جمع آوری کند و در اختیار علاقمندان ادبیّات مذهبی فارسی قرار دهد. نظامی شیعه نیست؛ اما شعرش آیینی است. آنچه که برای ما اهمّیت دارد، محتوای شعر است نه عناوین و القاب رسمی افراد؛ چرا که ما امروز با اثر آنها مواجهیم نه خود آنها.

طاهره کاظمی، اعظم نوری‌نیا
ماکت: وزیری، 530 ص
حدیث کسا در طول تاریخ اجتماعی شیعه همواره مورد توجّه خاصّ متدیّنین بوده است و بسیاری در حفظ این حدیث شریف کوشش نموده‌اند. شعرای بسیاری نیز برای تسهیل فرایند به‌حافظه‌سپاری این حدیث، متن آن را به نظم درآورده‌اند. در این پژوهش گسترده، 76 منظومه‌ای که ترجمۀ این حدیث شریف هستند، شناسایی شده‌اند و پس از تصحیح متن، به همراه توضیحات ادبی، تاریخی و مذهبی، آمادۀ انتشار هستند.

سیّده عصمت سجّادی
ماکت: وزیری، 346  ص
مختصر الشجاعه عنوان منظومه‌ای 33 هزار بیتی دربارۀ داستان کربلا است که شاعری به نام «شاهد»، در عصر قاجار آن را به نظم کشیده است. مصحّح این اثر، تاکنون توانسته است 5000 بیت ابتدایی این منظومه را تصحیح نماید.

رعنا حبیبی
ماکت: وزیری، 207 ص، ناتمام
شاید بتوان فتحعلی خان صبای کاشانی را پرکارترین شاعر عصر قاجار به شمار آورد که بالغ بر صد هزار بیت شعر از او به یادگار مانده است. بخش مهم و بزرگی از دیوان فتحعلی خان صبای کاشانی را اشعار مذهبی او شکل داده‌است و خداوند نامه، منظومۀ مفصّلی در بیان حماسی زندگانی پیامبر و  امام علی صلوات‌الله‌علیهما است که در عین شهرت، تا کنون مورد بی‌توجّهی مصحّحین قرار گرفته است. بخش‌های قابل توجهی از این منظومه در مؤسّسۀ سلیس تصحیح شده و در دست انتشار است.

ویرایش: رضا بیات
چاپ: نشر شمس الضحی، رقعی، 72 ص
مسمطی از حکیم شفایی اصفهانی در نعت حضرت فاطمه علیها السلام است که حاوی نکات بسیار دقیق و عمیق معرفتی است. شرح این مسمط به قلم استاد حسین درگاهی نگاشته شده است.

رضا بیات
چاپ: میراث مکتوب. وزیری، 626 ص
این منظومه کهن‌ترین حماسۀ شیعی است که تنها 62 سال پس از شاهنامه سروده شده است. شاعر این کتاب، «ربیع» با نگاه به کتب تاریخی، خصوصا کتاب صفّین ابومخنف، داستان جنگ‌های جمل و صفّین را در بیش از 11 هزار بیت به نظم درآورده است.

دکتر رضا بیات
ناشر: بنیاد فرهنگی امامت. رقعی، 173ص
این کتاب حاصل یک فراخوان ادبی به همین نام است. قالب‌های ادبی موجود در این اثر، رباعی، دوبیتی، سپیدِ کوتاه و داستانک می‌باشد. این کتاب که سال 90  صفحه‌آرایی حرفه‌ای شده، به علت مشکلات مالی هنوز چاپ نشده است.

دکتر حامد شکوفگی
ماکت: وزیری، 284 ص
حزین لاهیجی، شاعر چندان گمنامی نیست؛ امّا کمتر کسی نسبت به اشعار ولایی و مذهبی او اشراف و توجّه دارد. این مجموعه بر آن است تا با گزینش و شرح اشعار ولایی حزین لاهیجی، از یک سو حزین و شعر او را بیش از پیش به جامعۀ علاقمندان شعر سبک هندی معرّفی کند و از سوی دیگر، مخاطبان شعر مذهبی را از گنجینۀ ارزشمند اشعار مذهبی حزین بهره‌مند سازد.

ارتباط با ما


نشانی:تهران. خ آزادی. خ کارون. پ644. زنگ5
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com