تعداد بازدید: 1355 تعداد نظرات ارسالی: 0
بازسازی گفتمان پیامبر(ص) در صحیفۀ سجّادیّه
محمّد نصراوی
ماکت: وزیری، 124 ص
در این کتاب، پس از مباحث نظری و مقدمات، نویسنده کوشیده تا اهتمام امام سجاد(ع) به ذکر صلوات و بزرگداشت نام پیامبر(ص) را از منظر تحلیل گفتمان بررسی کند.

دفاع علامه حلی از ابوحنیفه

دفاع علامه حلی از ابوحنیفه

سعید طاوسی مسرور

یکی از گام هایی که باید در راستای تقریب مذاهب و اتحاد مسلمانان برداشته شود، رعایت ادب اختلاف است. اگر علمای مذاهب مراعات ادب اختلاف را بکنند، پیروان آنان نیز از آنان الگو خواهند گرفت. آیت الله العظمی بهجت رضوان الله علیه به دو نمونه از سیره علمای شیعه در این باره اشاره کرده است: «سید رضی رحمه الله از شخصی صابئی به خاطر فضلش تشییع کرد، با این که کافر بود، و علامه حلی رحمه الله در جایی از ابوحنیفه به خاظر فضلش دفاع می کند و می فرماید: هذه السخریة غیر لائقة بابی حنیفة؛ این تمسخر و ریشخند لایق ابو حنیفه نیست» (رخشاد، ج 1، ص 312). مورد اول اشاره است به مرثیه سید رضی در وفات ابو اسحاق صابی (نک. ابن ابی الحدید، ج 7، ص 234) و مورد دوم نوشته ای است از علامه حلی اعلی الله مقامه در کتاب منتهی المطلب فی تحقیق المذهب. صاحب جواهر رضوان الله علیه این را در نسخه ای از کتاب منتهی المطلب دیده است (نک. نجفی، ج 7، ص 11 12) اما متاسفانه همان گونه که شیخ محمد باقر خالصی که بر مفتاح الکرامه تعلیقه زده، تذکر داده (حسینی عاملی، ج 5، ص 15، پاورقی 10)، این عبارت هم از چاپ جدید (مشهد، 1412) و هم از چاپ قدیم (چاپ سنگی 1333) منتهی افتاده است. ممکن است نسخه یا نسخی که در چاپ ملاک قرار گرفته، فاقد این عبارت بوده و بدبینانه این است که بگوییم در یکی از مراحل دستی آن را حذف کرده است. امید است که چنین نباشد!

منابع:

ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، چاپ محمد ابوالفضل ابراهیم، [بی­جا]، دار احیاء الکتب العربیة، 1378.

سید محمد جواد حسینی عاملی، مفتاح الکرامة فی شرح قواعد العلامة، چاپ محمدباقر خالصی، قم، مؤسسة النشر الاسلامی، 1419.

محمدحسین رخشاد، در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت، قم، موسسه فرهنگی سماء، 1389ش.  

محمدحسن نجفی، جواهر الکلام فی شرح شرائع الاسلام، چاپ عباس قوچانی، تهران، دار الکتب الاسلامیة، 1367ش.

 منبع : pishine.ir

 
Print
9903 Rate this article:
4/0

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

علوم وابسته

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران. خ آزادی. خ کارون. پ644. زنگ5
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com