منازعات شیعی – اموی در متون ادبی تا پایان قرن سوم هجری

منازعات شیعی – اموی در متون ادبی تا پایان قرن سوم هجری

دانشگاه باقرالعلوم (علیه‌السلام)

دانشکده: علوم سیاسی، علوم اجتماعی و تاریخ

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد

رشته تاریخ اسلام

عنوان: منازعات شیعی – اموی در متون ادبی تا پایان قرن سوم هجری

استاد راهنما: دکتر سید محسن فلاح زاده

استاد مشاور: دکتر سید محمدرضی مصطفوی­ نیا

نگارش: امیر فضلعلی

چکیده

بر اساس شواهد تاریخی منازعات شیعی - اموی ریشه در نزاع میان امیه ابن عبدالشمس و حرب پسر او با هاشم و عبدالمطلب پیش از اسلام داشته است و بعد از رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) با شدت بیشتری ادامه پیدا می کند.

کشش و گرایش شاعران و ادبا در حوزه ادبیات و خطبا در زمینه ادبیات کلامی و تأثیر و تأثر آنها از حوادث سیاسی و اجتماعی از سویی و استناد به حوادث تاریخی و اوضاع سیاسی و اجتماعی اشاره شده در این آثار از سوی دیگر، اهمیت پرداختن به این منازعات درج شده در متنون مختلف را دو چندان می کند. اشاره به ویژگی های دوره بنی امیه و گروه های موجود در آن، معرفی مشهورترین ادبای شیعی که به نزاع با امویان پرداختند و در مقابل برجسته ترین ادبای اموی که به تنازع ادبی با شیعیان مشهور بودند، [بخش های مختلف این تحقیق را تشکیل می دهند.]

این تحقیق برآن است تا به نوع نگاه و شیوه پرداختن به مسائل سیاسی و اجتماعی هم چون  ولایت، اهل بیت، غدیر، جنگ صفین، عاشورا، قیام های مختلف شیعی و... از سوی ادبای شیعی و حوادثی نظیر خلافت، قتل عثمان، خلفای اموی و... از طرف شاعران و نویسندگان اموی اشاره نماید و در نهایت به دور نماندن مسائل سیاسی و اجتماعی عصر اموی که همان نزاع گسترده میان شیعیان و امویان است از نگاه و قلم و زبان شعرا و خطبا توجه می کند و به تصویر سازی و بازیابی وقایع از نگاه این گروه اشاره می کند.

لینک منبع

Print
6839 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران,میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه جنتی (مترو)، کوچه فرسار، پلاک2، طبقه2
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com