برگزاری سلسله نشست‌های آشنایی با مبانی و تجربه اجرا در هنر شبیه‌خوانی

برگزاری سلسله نشست‌های آشنایی با مبانی و تجربه اجرا در هنر شبیه‌خوانی

برگزاری سلسله نشست‌های آشنایی با مبانی و تجربه اجرا در هنر شبیه‌خوانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، نخستین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی «آشنایی با مبانی و تجربه اجرا در هنر شبیه‌خوانی» با حضور دکتر مسلم نادعلی زاده، محقق و پژوهشگر مؤسسۀ سلیس در حوزۀ تعزیه، کارشناسان، پیشکسوتان و تعزیه‌خوانان کشوری در راستای بررسی علمی و تجربی این هنر آیینی، پنج‌شنبه ۱۲ بهمن‌ماه در «حسینیۀ هنر» تهران برگزار می‌شود.

 در نخستین جلسه از این سلسله نشست به بررسی ابعاد مختلف تعزیه شهادت حضرت زهرا(س) از جمله ساختار و قصص استفاده شده در نسخه تعزیه، ارزش ادبی نسخه، تغییرات و نوآوری‌ها، بررسی شخصیت از نظر فلسفه و اسطوره‌ها، قراردادهای اجرا، کنایات و نشانه‌های رفتاری، کارکرد و چیدمان اشیا، قراردادهای زمان، موسیقی، نحوه روایت چندم شخص و تاریخ اشعار از منظر مقاتل پرداخته می‌شود.

بر اساس این گزارش، سلسله نشست‌های «آشنایی با مبانی و تجربه اجرا در هنر شبیه‌خوانی» به‌صورت ماهیانه و با هدف بررسی این هنر آیینی از زوایای مختلف در «حسینیه هنر» تهران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانند به سایت تعزیه آنلاین به آدرس www.taziyehonline.ir مراجعه کنند.

لازم به ذکر است، تعزیه یا شبیه‌خوانی، افتخار تاریخ فرهنگ و هنر ایرانی بوده که مردم کمتر آن را شناخته و به بررسی جنبه‌های مختلف آن پرداخته‌اند. اما خوشبختانه در سال‌های اخیر، علی‌رغم پیدا شدن رسانه‌های جدید، شاهد اقبال روزافزون مردم به این هنر آیینی هستیم.

 

Print
1239 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com