به بهانۀ سالروز قمری درگذشت محدث_ارموی

به بهانۀ سالروز قمری درگذشت محدث_ارموی

یکی از بزرگ‌ترین و پرکارترین مصححان نسخ خطی عصر پهلوی جلال‌الدین ارموی، ملقب به محدث است که 70 کتاب مربوط به فرهنگ و حدیث شیعی را تصحیح و چاپ کرد.

یکی از آثار تصحیحی او کتاب ارزشمند «نقض» است؛ کتابی بازمانده از قرن_6، به زبان فارسی و سرشار از اطلاعات تاریخی از زیست و اعتقاد شیعیان و اخبار دانشمندان و شاعران شیعی. این کتاب ارجمند را ابتدا انجمن_آثار ملی در سال 1331 چاپ کرد و بعدها چند بار تجدید چاپ شد. استاد سیدعلی موسوی_گرمارودی در سال 96 آن را به نثر امروزی بازنویسی کرد. شاید مهم‌ترین خبر دربارۀ نشر این کتاب آن باشد که هم‌اکنون در سایت کتابخانه_دیجیتال_نور (noorlib.ir) متن کامل آن با امکان جستجو در دسترس است. سال 90 کنگرۀ بزرگداشت نویسندۀ نقض، عبدالجلیل_رازی_قزوینی برگزار شد و مقالاتش در دو جلد منتشر شد.

نثر این کتاب شیرین و دلنشین و اطلاعاتش دقیق و سودمند است و در جواب به رساله‌ای است که شخصی از اهل_سنت در طعن شیعیان نگاشته است:

آنکه گفته است: «و به قول شاعرکان بداعتقاد مفسد بی‌نماز خمّار که شعرهای رکیک گفته‌اند و در بیرانه‌ها جمع شده می‌خوانند ...»

آنچه گفته است: «شعرا بی‌نماز و مفسد باشند»، عجب است که خواجه (نویسندۀ سنی) خود انبیا و ائمه را معصوم نگوید؛ شاعرانش چگونه معصوم می‌بایند؟! و کدام شاعر بوده است که او به لهو و بطر مشغول نبوده است؛ از رودکی و عنصری و منجیک و برهانی و غیر ایشان؟ پس شعرای شیعه را با ایشان قیاس باید کردن و این تهمت ننهادن؛ که ما در ایشان دعوی عصمت نکرده‌ایم ... (ص74)

Print
2161 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران. خ آزادی. خ کارون. پ644. زنگ5
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com