سالگرد شمسی عید غدیر

سالگرد شمسی عید غدیر

 

عَنِ الصَّادِقِ ع‏ أَنَّ يَوْمَ النَّيْرُوزِ هُوَ الْيَوْمُ الَّذِي أَخَذَ فِيهِ النَّبِيُّ ص لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع الْعَهْدَ بِغَدِيرِ خُمٍّ- فَأَقَرُّوا لَهُ بِالْوَلَايَةِ فَطُوبَى لِمَنْ ثَبَتَ عَلَيْهَا وَ الْوَيْلُ لِمَنْ نَكَثَهَا  و ... (وسائل الشیعه 8: 173)

 حدیث فوق در باب نوروز نقل شده که فضایل و ویژگی‌های این روز را برشمرده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات این روز، تقارن نوروز شمسی با واقعۀ غدیر خم (18 ذی حجۀ سال 10 قمری) است. برخی از فضلا این حدیث را مجعول توصیف کرده‌اند؛ اما محاسبات تقویمی نشان می‌دهد که غدیر خم سال دهم هجری، به‌راستی در ایام نوروز واقع شده است:

 

 

در محاسبۀ فوق ـ که در سامانۀ تبدیل تاریخ نرم‌افزار نورالسیره انجام شده است ـ غدیر روز 28 اسفند است؛ نه اول فروردین؛ اما توجه به دو نکته ضروروی است:

1.        در گاهشماری کهن ایرانی، هر سال 12 ماه و هر ماه 30 روز بود ( 360=30*12) و پنج روز باقی‌ماندۀ سال را پنجۀ دزدیده یا خمسۀ مسترقه می‌نامیدند. این پنج روز ملحق به جشن نوروز محسوب می‌شد. بنا براین 28 اسفند ملحق به نوروز محسوب می‌شود.

2.        واقعۀ غدیر خم از ظهر 18 ذی‌حجه شروع شد و سه روز به طول انجامید تا افراد و گروه‌های مختلف بتوانند به طور مستقیم و رودررو با پیامبر و امیرالمؤمنین علیهما السلام بیعت کنند. یعنی پایان مراسم غدیر 21 ذی‌حجه، معادل اول فروردین بوده است (الغدیر 1: 270).


 

Print
5722 Rate this article:
3/8

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران,میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه جنتی (مترو)، کوچه فرسار، پلاک2، طبقه2
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com