نخستین سکه به نام امام زمان علیه السلام در اوایل قرن 6 هجری

نخستین سکه به نام امام زمان علیه السلام در اوایل قرن 6 هجری

 اولین سکه ای که در جهان اسلام به نام حضرت ولی عصر حجه ین الحسن ضرب شد، در سال 524-526 هجری در مصر توسط فاطمیان اسماعیلی مذهب ضرب شده است. پژوهشگر برجسته اسماعیلیان فرهاد دفتری ضرب این سکه را در زمان مرگ دهمین خلیفه فاطمی چنین نقل می کند: وقتی الامیر خلیفه فاطمی کشته شد، جانشینی برای خود مشخص نکرده بود. عده ای جانب پسر عموی او عبدالمجید را گرفتند و او با عنوان الحافظ لدین الله یازدهمین خلیفه فاطمی شد. در این میان الافضل وزیر خلیفه نهم -که خلیفه دهم را نیز به سلطنت رسانده بود- جانب طیب فرزند خلیفه دهم را گرفت و الحافظ را به زندان انداخت و دولت فاطمیان را منقرض شده اعلام نمود و سکه بنام حجه بن الحسن عسکری امام دوازدهم شیعیان اثتی عشری ضرب کرد. دو سال بعد او توسط طرفداران الحافظ ترور شد؛ ولیکن سکه امام محمد ماندگار شد.

(Daftary, F., The Isma'ilis: Their History and Doctrines, Cambridge, 2007)

Print
8535 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران. خ آزادی. خ کارون. پ644. زنگ5
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com