امام صادق علیه‌السلام

امام صادق علیه‌السلام

مهدی قصری

عطار نیشابوری، شاعر و صوفی نامدار قرن هفتم هجری و صاحب کتاب تذکرة‌الاولیاست که در آن به شرح حال و اقوال صوفیان مهم پیش از خود پرداخته است. او باب اول تذکره را «به سبب تبرک» با ذکر امام صادق علیه‌السلام آغاز می‌کند. سطور پیش رو، قسمتی از همین باب است که در آن به وحدت نوری اهل‌بیت پیامبر و دوازده نفر بودن امامان اهل‌بیت اشاره می‌کند و اهل‌بیت پیامبر را اهل سنت و جماعت واقعی می‌داند

«به سبب تبرک به صادق (رضى الله عنه) ابتدا کنیم،... چون از اهل‌بیت، بیشتر سخن طریقت او گفته است و روایت از او بیش آمده، کلمه‏اى چند از آن حضرت بیارم که ایشان همه یکى‏اند. چون ذکر او کرده آمد، ذکر همه بود.

نبینى که قومى که مذهب او دارند، مذهب دوازده امام دارند؟ یعنى یکى دوازده است و دوازده یکى. اگر تنها صفت او گویم، به زبان عبارتِ من راست نیاید که در جملۀ علوم و اشارات و عبارات، بى‏تکلف به‌کمال بود و قدوۀ جملۀ مشایخ بود و اعتماد همه بر او بود و مقتداى مطلق بود و همۀ الهیان را شیخ بود و همۀ محمدیان را امام بود. هم اهل ذوق را پیشرو بود و هم اهل عشق را پیشوا. هم عُبّاد را مقدّم بود و هم زُهّاد را مکرم. هم در تصنیف اسرار حقایق خطیر بود، هم در لطایف اسرار تنزیل و تفسیر، بى‏نظیر و از باقر (رضى الله عنه) بسى سخن عظیم نقل کرده است و عجب مى‏دارم از آن قوم که‏ ایشان را خیال بندد [که اهل سنت و جماعت را با اهل‌بیت چیزى در راه است‏] که اهل سنت و جماعت، اهل بیت‏اند به حقیقت و من آن نمى‏دانم که کسى در خیال باطل مانده است. آن مى‏دانم که هر که به محمد صلى‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ایمان دارد و به فرزندان و یارانش ایمان ندارد، او به محمد علیه الصلاه و السلام ایمان ندارد».

 

Print
88 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران,میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه جنتی (مترو)، کوچه فرسار، پلاک2، طبقه2
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com