رد پای گاو آیین ها و باورهای کهن در شعر خاقانی

رد پای گاو آیین ها و باورهای کهن در شعر خاقانی

 محمد علی محمودی

بهره‌برداری شاعران ایرانی از باورهای اساطیری و آیینی کهن در ساخت تصاویر و مضامین شعری‌ از همان ابتدای شکل‌گیری شعر و ادب فارسی در عصر اسلامی،امری رایج و متداول بوده است،اما در میان شاعران ایرانی،افضل الدین بدیل خاقانی شروانی،از این جهت شخصیتی کاملا ممتاز و استثنایی‌ محسوب می‌شود.عوامل متعددی چون:محل سکونت وی،مذهب مادرش،رویکرد دربار شروانشاهان، تعلیمات عمویش کافی الدین عمر بن عثمان،علایق شخصی و...باعث شده است تا خاقانی استفاده‌ی‌ بسیار گسترده‌ای از این باورها به عمل آورده و از وجوه و زوایای مختلف،عناصر اسطوره‌ها و آیین‌های‌ کهن را مورد توجه قرار دهد. یکی از عناصر خلقت که به دلیل نقش بنیادی و جایگاه ویژه‌اش در زندگی انسان باستان،مورد توجه جدی ملت‌های کهن بوده و بر همین اساس،اسطوره‌ها و باورهای متعددی پیرامون موجودیت‌ او پدید آمده است،گاو اسطوره‌هاست که در شعر خاقانی نیز همچون سایر اسطوره‌ها و آیین‌ها بازتابی گسترده یافته و دستمایه‌ی خلق تصاویر و مضامینی ناب را برای شاعر فراهم کرده است. اسطوره‌ها و باورهایی چون:گاو نخست آفریده،گاو میترا،گاو زمین،گاو فلک،گاو فریدون،گنج گاو، گاو قربان،گاو عنبری،گاو سامری،گاو موسی و...ما در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا ضمن معرفی‌ هرکدام،با استخراج ابیاتی از خاقانی که پیرامون این عنصر پدید آمده‌اند،به بررسی نقش اسطوره‌ها، قصص دینی و باورهای کهن در این اشعار پرداخته و هنر او را در خلق مضامین ناب غنایی،وصفی و مدحی و ساخت تصاویری بدیع و خیال‌انگیز برپایه‌ی این باورها روشن سازیم.

Print
445 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران,میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه جنتی (مترو)، کوچه فرسار، پلاک2، طبقه2
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com