جلال آل احمد

جلال آل احمد

نصیر میرجانی

جلال در یازدهم آذر سال 1302 در محلۀ سید نصرالدین تهران، در خانواده‌ای روحانی که اصالتاً اهل طالقان بودند، به دنیا آمد. كودكی وی در محیطی كاملاً مذهبی گذشت. جلال روزها به كارهایی چون ساعت‌سازی، سیم‌‌کشی برق، چرم‌فروشی و... می‌پرداخت و شب‌ها دور از چشم پدر در كلاس‌های شبانۀ مدرسۀ «درالفنون» به تحصیل خود ادامه می‌داد. دوران دبیرستان او مصادف با جنگ دوم جهانی بود. در همین دوران پدر به دلیل حضور برادر بزرگتر جلال، فرزند جوان خود را روانۀ نجف كرد تا به تحصیل علوم حوزوی بپردازد؛ اما جلال بعد از دو ماه به ایران بازگشت.

 وی سال 1322 وارد دانش‌سرای عالی شد و سال 1325 در رشتۀ ادبیات فارغ‌التحصیل شد. در سال 1326 به‌عنوان آموزگار مشغول به كار شد

وی در سال 1327 در اتوبوس اصفهان به تهران با سیمین دانشور، داستان‌نویس و مترجم معاصر، آشنا شد و در سال 1329 با وی ازدواج كرد.

 

 آل احمد در سال 1330 پیش از آنكه از رسالۀ دكترای خود با عنوان «قصۀ هزار و یك شب» دفاع كند، تحصیلات خود را رها كرد. وی در كتاب «خدمت و خیانت روشنفكران» بی‌علاقگی خود را نسبت به دریافت درجۀ «دكترا» به كم سوادی برخی از استادان دانشگاه مربوط دانسته است. او در 18 شهریور 1348 در كلبه‌ای در جنگل‌های اسالم گیلان، دار فانی را وداع گفت و در شهر ری دفن گردید.

برخی از آثار جلال:

«دید و بازدید»   1324، انتقاد از مسائل اجتماعی  

«از رنجی كه می‌بریم» 1326، شكست احزاب در اجتماع آن روز ایران 

«سه تار»  1327، ناكامی‌های قشرهای فرودست جامعه

«سرگذشت كندوها» قضیۀ نفت و شكست مبارزات سیاسی سال‌های 29 تا 31 

«مدیر مدرسه»  1337. خود گفته است: «حاصل اندیشه‌‌ها و برداشت‌های سریع عاطفی از حوزۀ بسیار كوچك، اما بسیار موثر فرهنگ و مدرسه بود».

«نفرین زمین» 1346، جریان‌های اصلاحات ارضی  

 

سفرنامه:

اورازان (1333)، خسی در میقات (1345)

مقالات:

غربزدگی (1341)، در خدمت و خیانت روشنفكران 

ترجمه:

آل احمد آثار مهمی را از آلبر كامو، آندره ژید، ژان پل سارتر و داستایوفسكی ترجمه كرده است.

Print
481 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران,میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه جنتی (مترو)، کوچه فرسار، پلاک2، طبقه2
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com