تعداد بازدید: 381 تعداد نظرات ارسالی: 0
سیمای پیامبر اکرم (ص) در آیینۀ ‌‌سروده‌‌های علوی (ع) دهه 80

معرفی کتاب: میرسید علی همدانی

معرفی کتاب: میرسید علی همدانی

کتاب میر سیّد علی همدانی: پژوهشی در احوال و آثار، به قلم حاتم عصازاده، محقق تاجیک، توسط پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی منتشر شد. امیر سیّد علی بن شهاب، معروف به میر سیّد علی همدانی، عارف و عالم و شاعر ایرانی قرن هشتم و از مبلغان عمدۀ اسلام در کشمیر هند و از بزرگان سلسلۀ کبرویه بود که بیش از ۱۱۰ اثر به وی منسوب است. از او به‌عنوان «امیر کبیر» و «شاه همدان» نیز نام برده‌اند.

 متن کتاب متشکل از سه باب است که عبارت‌اند از باب اول: میر سیّد علی همدانی و محیط او (تولد و محل ولادت؛ تبار و نسب؛ استادان و تربیت علی همدانی؛ جهانگردی و مسافرت‌ها؛ اولاد و مریدان میر سیّد علی همدانی؛ خواجه اسحاق ختلانی؛ شهادت؛ میراث ادبی؛ آرامگاه خواجه اسحاق؛ وفات و آرامگاه میر سیّد علی همدانی)؛ باب دوم: آثار میر سیّد علی همدانی (شرح مختصری از چند رسالۀ علمی همدانی)؛ باب سوم: موضوع‌های اساسی آثار میر سیّد علی همدانی (پند و اخلاق در آثار میر سیّد علی همدانی؛ جایگاه زن در آثار میر سیّد علی همدانی؛ وصف شاه عادل و رعیت‌پرور در آثار میر سیّد علی همدانی؛ صبر و تحمل از دیدگاه علمی همدانی). کتابنامه آخرین بخش این مجموعه است.

Print
8685 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

علوم وابسته

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران. خ آزادی. خ کارون. پ644. زنگ5
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com