میر محمد مؤمن استرآبادی

میر محمد مؤمن استرآبادی

امیرمحمد سالاروند

میر محمد مؤمن استرآبادی، از مروجان تشیع در جنوب هند در قرن دهم و یازدهم قمری است. او که از سادات استرآباد و آموزگار فرزندان شاه طهماسب صفوی بود، در زمان شاه محمد خدابنده از ایران خارج شد و بعد از سفر حج به دکن رفت و در آنجا از سوی محمدقلی قطب شاهی به مقام پیشوایی رسید. استرآبادی به آبادانی قلمرو سلسله قطب شاهیان و گسترش فرهنگ تشیع در آنجا کمک فراوان کرد.

تأسیس شهر حیدرآباد، آباد کردن روستاها و ایجاد بناهایی مانند عاشورخانه، مسجد، کاروانسرا و قبرستان از مهمترین فعالیت‌های عمرانی وی در دوره پیشوایی است.

 

از او دیوان اشعار و چند رساله در دست مانده است. سید محی‌الدین قادری از مفاخر ادب اردو در دکن هند در دوره معاصر، کتابی درباره‌ی زندگی میر محمد مؤمن استرآبادی نوشته که عون علی جاروی آن را به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب در سال هزار و سیصد هشتاد و هفت توسط نشر مورخ منتشر شده است.

فایل قانونی آن را می‌توانید از سایت ebookshia دریافت کنید:

https://ebookshia.com/books/view/4478/

Print
5503 Rate this article:
/5

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

علوم وابسته

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران. خ آزادی. خ کارون. پ644. زنگ5
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com